Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Czesława i Agnieszki
20 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Autokarem w Polskę, bliższą i dalszą. - miniatura

Autokarem w Polskę, bliższą i dalszą.

      W dniu 4 września br., mieszkańcy Domu wyjechali na wycieczkę autokarową. Trasa wycieczki przebiegała Folusz -Dębno- Porąbka Uszewska- Gródek- Folusz. W Dębnie program wycieczki przewidywał zwiedzenie zamku.


      Zamek w Dębnie powstał w XV wieku, na miejscu starszego drewnianego grodziska. Ufundował go kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski - Jakub Dębiński. Rezydencja o charakterze obronnym, przebudowana w okresie renesansu. Muzeum wnętrz - m.in. kaplica, sala koncertowa, kuchnia, spiżarnia, skarbiec, wystawa historyczna. Od 1976 r. Oddział Muzeum Okręgowego jako muzeum wnętrz. Pod adresem pani przewodnik, która oprowadzała po zamku, padało mnóstwo pytań dotyczących życia na zamku i jego historii. Panie, po zwiedzeniu zamku stwierdzały, że chciałyby tam mieszkać, a nawet zostać "białą damą", a panowie, że fajnie byłoby być szlachcicem i jeździć na polowania. Następnym punktem wycieczki była Porąbka Uszewska.

Jest to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno. Od północy graniczy z : Jastew od północno-wschodniej strony : Dębno, wschodu : Łysa Góra. Miejscowość rozciąga się w dolinie, otoczona jest od wschodu i zachodu dwoma wzniesieniami o nazwach Godów i Rogal, przez które przechodzą turystyczne szlaki z tarasami widokowymi. W kierunku północnym z widokiem na równinę Kotliny Sandomierskiej, a z południa z panoramą Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego oraz Gorców.

Główną atrakcją turystyczną i religijną Porąbki jest replika groty Najświętszej Maryi Panny

z Lourdes, wybudowana w 1904r. Tam właśnie mieszkańcy modlili się o zdrowie i pomoc w ich życiowych sprawach, w myśl słów Jezusa, cyt. "Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie" (Mt 18, 19).

Mogli również skosztować wody ze źródła w grocie NMP w Lourdes, oraz wysłuchać historii...

Po doznaniach duchowych, był czas na odpoczynek i obiad w restauracji , który po trudach zwiedzania "wyśmienicie" smakował naszym wycieczkowiczom. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Gródku nad Dunajcem.

Rodowód miejscowości sięga XIV wieku, a nazwa Gródek odnosi się do jednego z zamków broniących doliny Dunajca. Ruiny zamku widoczne są jeszcze na wzgórzu zwanym przez mieszkańców "małpią wyspą". Wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku

i powstaniu w ten sposób Jeziora Rożnowskiego stało się wyspą, jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków (m.in. bocian czarny).
Położenie Gródka w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika Rożnowskiego powoduje, że gmina stanowi centrum rekreacyjne całego jeziora. Znajdują się tutaj plaże i ośrodki wypoczynkowe
miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem rożnowskim.

W Szymbarku natomiast grupa zatrzymała się, by zjeść kiełbasę z grilla i wspólnie pośpiewać piosenki biesiadne. Pomimo zmęczenia, humory dopisywały.

Całość wyprawy obrazuje fotorelacja.




« powrót